Sokaknâme

Sokaknâme tüm kitapçılarda

Sedat Anar’ın Urfa-Halfeti’de çobanlık yaparken cura çalarak başlayan müzisyenlik macerası üniversite öğrencisi olarak geldiği Ankara’da karnını doyurabilmek için sokaklarda darbuka, gitar, cura çalarak, sonra santura geçerek devam ediyor… Santurun peşinde İran’a gidip üstatlarından öğrenerek yol alıyor… “Resmî” konserlere, festivallere albümlere varıyor. Bugün Sedat Anar, ülkenin saygın, usta müzisyenlerinden biri. Ama o, en az konserler kadar, dost meclislerinde, meşklerde ve yine sokakta çalmakta buluyor zevki. Çünkü “Sanatın eliti yoktur,” diyor: “Sanat, her şeyiyle dünyayı daha iyi bir yer kılma çabasıdır.”

Santur mızrabına adeta silah muamelesi yapan zabıtalar… Önlerine dökülen bozukluklar… Santur, gitar, bendirle Âşık Veysel türküleri seslendirirken başlarına dikilip “Ölürüm Türkiyem” çalmalarını isteyen bıçkın bir engelli… Türlü çeşit insanlar… Sokak ve müzik kadar canlı ve sürprizli, sıcacık bir sokak ve müzik hikâyesi.

-TANIL BORA

 

Sedat Anar

BİYOGRAFİ Sedat Anar, 1988/ Şanlıurfa / Halfeti doğumludur.Doğu müziğinin çeşitli çalgılarını çalmak ve özgün bir icracı olabilmek amacıyla İran başta olmak üzere söz konusu coğrafyalara çeşitli seyahatler gerçekleştirmekte olan Sedat Anar, santur, tenbur, dutar, erbane, tar, zarp ve bağlama icracısıdır. İcra ettiği enstrümanlarda kendine özgü bir üslup geliştirmiş olan Anar’ın bestelerinde geleneksel tasavvuf ve Anadolu müziğinden beslenerek Batı Müzik teknikleriyle vücut bulan özgün bir tını bulunmaktadır. Geleneksel dini müzik formatlarından beslenerek jazz, blues, Ortadoğu, Mezopotamya ve Anadolu müziğini özgün bir şekilde birleştirmiştir. Yurtdışı ve yurtiçinde çok sayıda konser veren, tiyatro oyunları, belgesel ve kısa filmlere müzikler yapan Anar, bazı albümlerde beste ve aranjmanlarıyla yer almıştır. Bir dönem TRT ve Ankara Devlet Tiyatrosunda misafir sanatçı olarak da bulunan Anar, büyük mutasavvıfların şiirlerini ve hikâyelerini müzikalleştirme çalışmaları devam etmektedir. Tamamı kendi bestelerinden oluşan eserlerini icra ettiği beş albümünden üçü Kalan Müzik etiketiyle yayınlanan Anar, halen Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünde son sınıf öğrencisidir. İlk albümünden başlayarak ortaya koyduğu özgün üslubuyla müzikologlar tarafından Türkiye’de son yıllarda yetişmiş en iyi bestekarlar arasında gösterilmektedir. Son olarak Kültür Bakanlığı katkısı ile Ehl-i Beyt Besteleri adlı albümü yayınlanmıştır.bu albüm Türkiye Yazarlar Birliğince verilen 2016 Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödüllerinde müzik dalında ödüle layık görülmüştür

Sokaknâme” hakkında 2 yorum

  1. Geçmişten günümüze kadar gelen büyük bir zerafet bu olsa gerek gerek dinlerken gerek sözlerini algılarken çok etkilendim. Herkezin böyle güzel bir sanatı dinlemesi gerekli diye düşünüyorum.

    1. çok teşekkür ederiz.Ne mutlu ki bize böyle birşeyi çok az bile olsa başarabilmişsek;
      sevgi ve muhabbetle
      müzik ile kalın….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir